Skip to content ↓

Episkopi

Primary School

Episkopi Primary School British Forces Episkopi BFPO 53 Tel: (00357) 25963425 Fax: (00357) 25963825
    • Children at the heart of all we do

    Staff

     

    TEACHING STAFF

     

    Kay Garner

    Headteacher

    Karen Favis

    Deputy Headteacher

    Claire Scott

    Assistant Headteacher/SENCo

    Becky Ross

    Assistant Headteacher

    Clarissa Barber

    Early Years – FS Phase leader

     

     

    Olwen Gondelle

    FS1 Busy Bees

    Bill Ashley

    FS1 Butterflies

    Gail Wilson

    FS1 Caterpillars

    Caroline Wilmot

    FS1 Bunnies

     

     

    Lindsay Pearson

    FS2 Dolphins

    Moira Mattheson

    FS2 Sharks

    Lisa Bowden

    FS2 Turtles

     

     

    Sam Norman

    Year 1 Badgers – Y1/Y2 Phase Leader

    Sally Parker

    Year 1 Foxes

     

     

    Claire Campbell

    Year 2 Hedgehogs  - Leader of learning

    Steve MacDonald

    Year 2 Dragonflies

     

     

    Julie Holman

    Year 3 – Y3/Y4 Phase Leader, English Team Leader

    Sarah Debock

    Year 3, Science Team Leader

     

     

    Terry Fazackerley

    Y4 – Y4 Leader of Learning, Healthy Schools Team Leader

    Karen Webster

    Year 4

     

     

    Lorna Hambleton

    Year 5 –  Y5 Leader of Learning

    Grace Cameron

    Year 5 

     

     

    Fay Kestas

    Year 6 – Maths Team Leader

    Martin Reader

    Year 6

     

     

    Emma Thurgood

    Computing & German – Computing Team Leader, MFL Coordinator

    Alison Rowe

    Music and Music Leader

       

    NON-TEACHING STAFF (LSAs)

     

    Una Padden

    FS1 Butterflies

    Rachel Belcher-Marks

    FS1 Butterflies

     

     

     

    FS1 Bunnies

    Cat Whitmore

    FS1 Bunnies

     

     

    Jemma Hynes

    FS1 Caterpillars

    Litia Tunisau

    FS1 Caterpillars

    Sylvia Wilson

    FS1 Caterpillars

     

     

    Jackie Ashley

    FS1

    Karen Leahy

    FS1

     

     

    Claire Jones

    FS2 Dolphins

    Belinda Campbell

    FS2 Dolphins

     

     

     

    FS2 Sharks

    Sonali Chauhan

    FS2 Sharks

     

     

    Kate Privett

    FS2 Turtles

    Tracey Hayes

    FS2 Turtles

     

     

    Aileen Holden

    Y1 Badgers

    Charlotte Cook

    Y1 Foxes

    Sadie Tiplady

    Y1 Otters

     

     

    Clare Bougeard

    Y2 Dragonflies

    Karen Kendall

    Y2 ILSA

    Louise Cook

    Y2 Hedgehogs

     

     

    Silvia Jones

    Y3SD

    Gillian Clive

    Y3JH

    Elizabeth Annetts

    ILSA Support Y3

     

     

    Angela Powell

    Y4TF

    Lauren Jenkins

    Y4KW

    Egrinah Faroma

    ILSA Support (Y4)

     

     

    Charlie Pledger

    Y5LH

    Laura Fazackerley

    Y5GC

    Amanda Fensom

    Y5 ILSA

     

     

    Caz Hogg

    Y6FK

    Katie Holmes

    Y6MR

     

     

    Chris Thurgood

    KS2 Art

    Scott Hambleton

    PE Support

    Ann McDonnell

    Library/ Admin/ SHEF/ EVC

    Gareth Favis

    Assessment

    Simon Curran

    Computing/Art Support

     

     

    NON TEACHING STAFF (ADMIN & DOMESTIC)

     

    Becks Hayes

    Clerk to SSLT

    Laura Laurence

    School Clerk

    Colleen MacDonald

    Admissions Clerk

    Marianna Billy

    Budget Administrator

    Marios Porakos

    Caretaker

    Chris Moran

    MSA/ Secretary (Nursery)

    Mark Jones

    Caretaker (Nursery)